HPV ( Human Papilloma virus) 60 tan fazla virüse verilen ortak addır. Bu virüsler vücudun herhangi bir yerinde siğillere sebep olabilirler. Ancak bazıları cinsel yolla bulaşır ve condyloma acuminata ( genital siğil ) denilen hastalığı oluşturur.

Siğiller bu enfeksiyonun görünebilir belirtileridir ve ancak % 30 olguda ortaya çıkmaktadır. Kalan % 70’lik bölümde ise virüsler deri altında kalmakta ve herhangi bir belirti vermemektedir. Subklinik adı verilen bu belirtisiz formun Kanser oluşumu ile bir bağlantısı olduğu düşünülmektedir

HPV virüsünün genital mukozada oluşturduğu yaralara “genital siğil” denir. Vajina, penis, vulva veya anüs çevresinde ortaya çıkan birkaç milimetre çapında, kırmızımsı veya kahverengimsi papüllerdir. (kabarıklıklar)

Toplumda çok sık rastlanan bir enfeksiyondur.

HPV virüsünü kapar kapmaz hemen genital siğil ortaya çıkmaz. Klinik ortaya çıkması genellikle birkaç ayı, bazen yılları bulur. En sık cinsel temas yoluyla bulaşır ancak cinsel temas olmadan da bulaşması mümkündür.

Genital Siğil Sıklığı Nedir ?

Genital siğil, yurtdışından alınan istatistiklere göre cinsel ilişki sonrasında genel olarak 3 yıl içinde % 75 oranında genital bölgeye ulaşabilmektedir. Diğer ülkelerde cinsel ilişkinin başlama yaşı bizim ülkemize göre farklılık göstermektedir. Genital siğillerin bir anda fark edilmeyecek şekilde yayılmasının en büyük nedeni, daha en başından fark edilmemesidir. Siğil virüsü yapısından dolayı kana karışmayarak girdiği yerde durur. Bundan dolayı kan testi yaparak siğili bulmak olanaksızdır. Genelde erkeklerde bu olay daha sıktır. Bayanlarda ise genellikle gözle görülebilen lezyona sebep olmaktadır. Bu şekilde bir enfeksiyonu olan bir kişinin kesinlikle cinsel ilişkiden uzak durması gerekir. Eğer cinsel ilişkiye girerse karşısındaki kişiye bulaştırmamak imkansızdır.

Siğil Tedavisi Bitti ve Siğilden Kurtuldunuz. Siğil tekrar ortaya çıkar mı?

Evet tekrar ortaya çıkabilmektedir. Bu sebepten dolayı tedavi bittikten sonra sürekli bir şekilde doktor kontrolünde olunması gerekir.

Hamilelik Döneminde Genital Siğil Ortaya Çıkarsa Ne Yapmak Gerekir?

Hamilelik boyunca bir tehlikesi bulunmamaktadır. Fakat kişi büyük genital siğillere sahip ise doğum esnasında bebeğe geçebilmektedir.

Genital siğillere sahip olan kişinin doğum şekli sezeryan ile olması gerekmektedir.

Doğum sırasında bebeğe geçen siğil enfeksiyonu, bebekteki solunum yollarına bulaşarak, kanser riskini doğurabilir.

Genital Siğil İçin İlaçlı Tedavileri

1.Jel
3 gün, günde iki kez görünen genital siğillerin üzerine, parmak ile bir pamuklu çubukla ya da jel veya solüsyonu sürmelidir. Bu döngü, dört kür  tekrar edilebilir. , Tedavi edilen toplam siğil alanı 10 cm2 geçmemesi, Kullanılan  ilaç  miktarının toplam hacmi, günlük 0,5 ml ile sınırlı olmalıdır. Mümkünse uygulamayı hekim  tarafından uygulama tekniği göstermek ve hangi siğillerin tedavi edilebilirliğini  tanımlamak için ilk tedaviyi uygulamalıdır. İşlem esnasında açık yara işlem esnasında olmamalıdır. Hamilelik sırasında ilacın  güvenliği kanıtlanmamıştır.

Genellikle küme halinde küçük siğillerin tedavisinde önerilmektedir. Sıvı formunda olup, siğil hücrelerinde toksik etki yaparak tedavi etmektedir. Siğil dokusu üzerine sürüldüğünde irritasyon, yanma hissi oluşturur. İlk 3 gün günde iki kez uygulanır, daha sonra 4 gün ara verilerek tedavi planı oluşturulur.

2.Lokal immun modulator krem.

Genellikle geniş siğillerin tedavisinde önerilmektedir. İmmün sistemi uyararak genital siğillere etki göstermektedir. Makrofajları indükleyerek çeşitli sitokinlerin salınmasına yol açar. Bunlar içerisinde en önemlisi interferon gamadır. HPV’ye karşı hücre aracılı immün sistem cevabı oluşması genital siğilden temizlenme için gereklidir. Bir haftada 3 kez tatbik edilen bu krem ile tedavi haftalarca sürebilir. Yan etkileri olarak, ciltte sertleşme, şişkinlik oluşması, incelme, krem uygulaması sonrası yanma veya kaşınma hissi ve baş ağrısı tariflenmiştir. Bu yan etkiler sıklıkla hafif düzeydedir ve tedaviyi kestikten sonraki 2 hafta içinde kaybolmalıdır.
Benzer bir gruptada hastalara 16 hafta boyunca yatmadan önce, haftada üç kez  kremi ​​günde bir kez uygulamıştır. Tedavi alanı, su ve sabun ile temizlendikten sonra uygulanmalı ve ardından   6-10 saat sonra su ile yıkanmalıdır. İmikimod kreminde  hamilelik sırasında kullanımı  güvenlik kazanmamıştır.

3.Triklorasetikasid -Diklorasetikasid

Küçük ve sert siğillerin tedavisinde önerilmektedir. Ayrıca  gebe kadınlarda da önerilen TCA, gebelik süresince kullanılabilecek en güvenli topikal tedavi olarak düşünülmektedir.  Genital siğillerin hücrelerinde bulunan proteinlere zarar vererek etki göstermektedir. Doğru şekilde uygulanmadığında sağlam dokuya zarar vermektedir. Dolayısı ile hasta kendi kullanamaz, doktoru tarafından haftada bir kez uygulanmaktadır. Uygulamadan sonraki 5-10 dakika içinde hastalar yanma hissi duyabilmektedir.

%80-90 oranında buzlanma geliştirir yani kimyasal koagulasyon oluşturur  ve işlemde kullanılan miktar etraf dokuyu yaralayabilir bu nedenle kullanımda yanında bikarbonat bulundurulmalıdır. Gereğinde tekrar edilebilir.

4.İnterfon

Sistemik veya intralezyoner olarak kullanılmaktadır. Sistemik kullanımı etkili değildir ancak intralezyoner kullanımında uygulanan alanda ağrı,şişme ,kızarıklık yaratabilir. Etkinliği antiviral ve immunstimulan etkisine bağlıdır. Tek başına kullanımı etkili ancak yeterli olmayabilir. Bazı klinklerde ikincil destek olarak kullanılabilir.

5.Florourasil

Kemoterapotik ajan olarak kullanılmaktadır. Beraberinde ikincil  tedavi modalitesi olarak kullanılabilir.

Genital siğller  yetişkin yaştaki sexuel aktif  bireylerde görülür. Hastalığın vucuttaki (inkubasyon) kuluçka süresi değişkendir. Hastalığın kendisi sexuel geçişlidir. Hastalık tedavi edildikçe nüx  olasılığı azalacaktır. Genelikle nux ilk aylarda yoğunluk kazanmaktadır. Prezervatif kullanımı hastalığa yakalanma şansını azaltmakla beraber tamamen ortadan kaldırmamaktadır. Bunun yanında prezervatif ile kapanmayan skrotum, anagenital bölgelerde hastalık oluşabilir. Hastada genital siğil varsa HPV tip tayinine gerek yoktur ancak bu hastalara servikal taramalar mutlaka yapılmalıdır. Servikal kanser ile bu virusun diğer tiplerinin ilişkileri konusunda bilgilendirme yapılmalıdır. Hastalara Rahim ağzı kanser aşısı konusunda da bilgilendirmeler sağlanmalıdır.
Hastaların takipleri ilk üç ayda sık yapılamalıdır. Çünkü nüx ilk aylarda daha sık rastlanmaktadır. Erken kontroller erken aktivasyonları görmeyi ve tedavinin yan etkilerini yakalamayı sağlayacaktır.

Gebelikte eğer rastlanırsa tibbi tedaviler uygulanamaz ancak cerrahi seçenekler hastaya fayda sağlayacaktır. Ancak farkedilmeden doğum gerçekleşti bu durumda solunum yollarında papillomatozis yönünden değerlendirilmelidir. Ancak hastaya sezeryan ile doğum yaptırmak bebeğin solunum yolu ile ilgili papillomatozis riskini azaltır ancak ortadan kaldırmaz.

ÖNLEME YOLLARI
Genital siğillerde hastalığı önlemenin en kolay  yolu aşılamadır. Aşı hem hastalıktan korunmayı sağlayacak hemde rahim ağzının  ve vulva-vajinal HPV enfeksyonlarından kaynaklı tümoral gelişmelere de korucu olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir