“Sağlıklı Gebeliğin Anahtarı” Egzersiz ve Diyet

Dünya çapında, doğurganlık dönemindeki kadınların yarısı aşırı kilolu ya da obezdir. Sağlıklı hayat tarzının gebelik süresince anneler ve bebeklerinde oluşabilecek sorunların önlenmesinde önemli rol aldığı bilinmektedir.
Araştırmacılar, sağlıklı yeme ve egzersizin gebelik süresince aşırı miktarda kilo alımını sınırlandırarak anne ve bebek için risk oluşturacak durumları önleyebileceğini belirtmektedir.
Gebelik süresindeki kilo alımı ve obezite, anne adayları ve çocukları için riskli bir durumdur. Obez annelerden doğan çocuklarda obeziteye yatkınlık görülmesinin yanı sıra, ileriki hayatlarında kalp hastalığı ve diyabet geliştirmek açısından da ekstra risk taşırlar.
Diyet ve egzersiz düzeylerini geliştirmek için Doğum Doktorunun uygun bulması ile diyetisyenle görüşme, gebe eğitimlerine katılarak beslenme ve yaşam tarzı değişikleri hakkında bilgilenme ya da egzersiz sınıflarına katılma şeklinde yardım alan kadınların,bu destekleri almayan kadınlara göre, daha az ve sağlıklı kilo aldığı gösterilmiş, daha az beklenmedik doğum komplikasyonları nedeniyle acil sezaryene girmeleri gerekmiştir.
Araştırmaların sonucuna göre hamilelerin yüzde 46‘si herhangi bir egzersiz yapmadan gebeliklerini tamamlamaktadırlar. Gebelik eğitimleri sonucunda edinilecek alışkanlıkları anneler gebelik sonrasında da devam ettirerek, kendi hayatları süresince de pek çok hastalıktan korunma imkanında olacaklardır.
Daha önce belirttiğim üzere hamilelikte obezite ve aşırı kilo alımı, acil doğum sebebiyle planlanmamış sezaryenleri arttırmaktadır. Bununla birlikte kilolu kadınlarda gebelik diyabeti, tansiyon, gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) ve kan pıhtılaşması daha sık görülmektedir. Gebelikteki obezite ayrıca düşük, ölü doğum, yenidoğan ölümü, prematür bebek ve annede doğum sonrası ciddi kanamalara neden olabilmektedir.
Gebelik öncesinde, sırasında ve sonrasında uygulanacak dengeli beslenme, egzersiz ve hayat tarzı değişikliklerinin, anne ve bebeğin gebeliği sağlıkla tamamlamasının haricinde aynı zamanda annenin ve bebeğin sonraki hayatlarında da kalp hastalığı ve diyabet gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini azalttığı açıktır.
Hekiminize danışarak gebelik süresince diyet ve egzersiz açısından dikkat etmeniz gerekenleri detaylı olarak öğrenebilirsiniz.
Sağlıklı ve güzel bir gebelik geçirerek risklerden uzak huzurlu bir doğum yapmanız dileklerimle…

Op.Dr.Tevfik SİPAHİ
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir